Alan Adı Nasıl Öğrenilir?

Alan Adı Nasıl Öğrenilir?

Alan Adı Nasıl Öğrenilir?

Bir web sitesi projelendirilirken ve online erişime açılmadan önce, alan adı nasıl öğrenilir? Konulu araştırma yapılması gerekir. Bu sayede projelendirilen web sitesi için tercih edilen adresin kullanılabilir olup, olmadığı öğrenilebilir. İnternete açılan her bir web sitesi, domain yani alan adı ile yer alır.

Her koşulda siteyi tanımlayan alan adı benzersiz olmak zorundadır. Bu nedenle web sitesi henüz proje aşamasında iken, alan adı da beraberinde tasarlanmalı ve kullanılabilir olmalıdır. Alan adının benzersiz olması, aynı zamanda firma veya kişisel web sitesinin de benzersiz olmasını sağlar. İnternet arama motorlarında adres araştırması yapan ziyaretçiler de, firmanın alan adını net olarak kullandıklarında, web sitesine kolayca erişim sağlayabilirler.

Daha önce bir kuruma, firmaya veya kişisel web sitesine tescil edilmiş alan adı, başka bir web sitesi tarafından kullanılamaz. Alan adı başvurusu yapmak isteyen kullanıcılar, www.redav.net web sayfasından sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir ve kullanılabilir domain adresi oluşturabilirler.

Alan adının öğrenilmesi, kullanılan adın kime ait olduğuna dair bazı bilgilerde verir. Bunun için whois sorgulama paneli kullanılır. Sorgulama panelinden istenen bilgilere erişebilmek için, minimum 2, maksimum 63 karakter kullanılabilir. En etkili yöntem ise 15-20 karakterle sonucu gitmektir.

Alan Adının Öğrenilmesi Neden Önemli?

Web siteleri için tanımlanan alan adı, anlaşma sağlanan süre dolana kadar tahsisli sayılır ve o web sitesi adına tescillidir. Bu nedenle internet ortamına yeni açılacak olan bir web sitesi için, tasarlanan alan adının da tescilli olup, olmadığı sorgulama sonucundan öğrenilir. Bu sayede kullanıcı web sitesine uygun bir alan adı belirleyebilir.

İnternette daha fazla görünür olmak için, web sitesi için belirlenen alan adının kolay hatırda kalmasına özen gösterilmelidir. Web planlaması yapan kullanıcılar alan adı belirlenmesi aşamasında, daha önce tescillenmiş domainler için satın alma teklifinden bulunabilirler.

Whois sorgulamasında, kullanıcısı tarafından herhangi bir gizlilik kararı alınmamışsa, kullanıcıya ait bilgiler, telefon ve mail bilgileri yer alır. Bu da tescilli bir alan adını almak isteyen kullanıcılar için, iletişim kolaylığı sağlar.

Alan Adı Nasıl Öğrenilir?

Türkçe Alan Adı Nasıl Sorgulanır?

İnternetin emeklediği ilk yıllarda alan adı oluşumunda Türkçe karakterlere yer verilmezken, yapılan gelişmeler sonucunda artık ç, ğ, ı, ş, ö, ü gibi Türkçe karakterlerinde alan adında kullanılması olanaklı hale gelmiştir. Bunun için DNS yönlendirmelerinde kullanılacak ismin, ASCII karakter karşılığının kullanılması gerekir.

Bunun için de IDN çeviri araçları kullanılır. Müşteriler www.redav.net konumundan hizmet alımı gerçekleştirdiklerinde, Türkçe karakterleri alan adı tercihlerinde rahatlıkla kullanabilirler. Bu anlamda Türkçe alan adı sorgulaması da, whois sorgulamasından yapılabilir.

Alan Adı Öğrenmek Ücretli Mi?

Domain alımında güvenli firma tercihinde bulunan kullanıcılar, alan adı öğrenmek için herhangi bir ücret ödemezler. Ayrıca kullanacakları alan adının uzantısını belirleyerek tek bir seçenek üzerinden arama gerçekleştirebilecekleri gibi, birden fazla seçenek oluşturarak da arama gerçekleştirebilirler.

Web planında;

  • .com uzantılı,
  • .co uzantılı,
  • .net uzantılı,
  • .info uzantılı,
  • .store uzantılı,

Türünden birçok alan adı uzantısı kullanılır.  Web uzantısı ise, ziyaretçilerin ilgili olduğu oldukları sayfalara yönelmelerini sağlar. En yaygın kullanılan her ne kadar .com uzantılı adresler olsa da, diğer web uzantıları da ilgi alanlarına göre farklı alanlarda kullanılır.

Bu nedenle kullanıcı kurguladığı web sitesine uygun uzantı belirlemelidir. Domain alımında güvenli firma tercihinde bulunan müşteriler, kendi belirledikleri alan adını web sitelerinde kullanabilecekleri gibi, firma müşteri hizmetlerinden de kendilerine uygun alan adı talebinde bulunabilir.

Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı alırken öncelikle bir başka web sitesi tarafından kullanılıp, kullanılmadığına dikkat edilmesi gerekir. Bunun için domain hizmet sayfasından sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Alan adı aslında, arama motorlarında görünür olmayan sayısal değerlerle korunur.

Her bir web sitesinin adresi olarak değerlendirilir. Bu nedenle web trafiğinden gereği gibi faydalanmak için, adresinde fiziki mağazalarda olduğu gibi daha bilinir olması, akılda kalıcı olması önemlidir.

Alan adı tercihinde bulunacak web tasarımcısı ayrıca;

  • Web hizmetine uygun domain seçiminde bulunmalıdır.
  • Alan adında SEO ile uyumlu anahtar kelime uyumuna özen gösterilmelidir.
  • Sayı ve (-) gibi karakterlerin kullanımından mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır.
  • Adres uzantısının mutlaka web faaliyeti ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

Gibi konularda gerekli özeni göstermelidir.

Alan Adı Öğrenme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Alan adı öğrenme süresi, sorgulama panelinde oluşturulan karakter sayısına, alan adında kullanılan uzantı tercihlerine göre değişiklik gösterir. Tek bir web uzantısı tercihinde bulunduğunda, daha kısa sürede sonuçlar görülür. Sorgulama sonuçlarında alan adının mevcut durumu, uzantısı ve alım gerçekleştirilecekse müşterinin ödemesi gereken tutar gösterilir. Alan adını www.redav.net web sayfasından sorgulayan kullanıcılar, belirledikleri adrese transfer işlemlerini de güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirler.