Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır?

Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır?

Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır?

İnternette bir web sitesinin var olması için çok önemli olan alan adı nedir? nasıl alınır? Sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. İnternette sayısız web sitesi var ve bu sitelerin her birinin bir adı var. Web sitesinin adı ve adresi, söz konusu sitenin alan adı oluyor. Bu bir web site için olmazsa olmazdır. Başka bir ifadeyle alan adı olmayan siteye ulaşılamaz.

Alan Adı Ne Anlama Gelir?

Alan adı veya global adıyla domain, web sitesinin internet üzerindeki adresiyle, adını kapsar. Bir web sitesine, ulaşabilmek için o sitenin domainin bilmek gereklidir.

Alan adının işlevi şu şekildedir;

  • Kullanıcı, web sitesinin domainini tarayıcıya yazar
  • Tarayıcı, alan adını IP adresine dönüştürür
  • Tarayıcı, kullanıcıyı, IP adresine dönüştürdüğü alan adı üzerinden, web sitesine yönlendirir

Buradan anlaşılabileceği gibi, bir web sitesinin alan adı bilinmezse, siteye ulaşmak zor olur. Bunun için Google'dan destek alınarak ismi tamamlama özelliğinden yararlanılabilir. Buna karşın, web sitesinin alan yoksa, o web sitesine girmek neredeyse imkansızdır çünkü alan adı yoksa, siteye yalnızca IP adresi üzerinden giriş yapılabilir.

Alan Adı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı, web sitesinin internetteki görünen kimliğini yansıtması bakımından son derece önemlidir. Bu sebeple, kolay yazılan ve kolay akılda kalan alan adı tercih edilmelidir. Buna ek olarak, web sitesi ne ile alakalıysa, ona yönelik bir isim tercih etmek gereklidir. Domain, fazla uzun olmamalıdır. Aynı şekilde, internette Türkçe karakterler konusunda dikkatli davranmak gerekir.

Web sitesi alan adı almadan önce yapılması gerekenleri sıralamak gerekirse;

  • Web sitesinin hizmet verdiği alandaki rakiplerin analizi yapılmalı.
  • Rakiplerin alan adlarına bakılmalı.
  • En iyi alan adının hangisi olduğu ve ona yakın başka hangi alan adı alınabilir. Bu konu üzerine düşünülmeli.
  • Kısa ve vurucu alan adı tercih etmeye özen gösterilmeli.

Bu araştırmalardan sonra, alan adı satın alma işlemine geçilebilir. Ancak, alan adı satın alma işlemi, aynı zamanda alan adı sorgulama işlemidir.

Alan Adı

Alan Adı Sorgulama

Web sitesine veya müşterisinin web sitesine alan adı satın almak isteyen kişi, bu konuda hizmet sunan siteye giriş yapar. Listelediği alan adlarını arama satırına yazarak kontrol sağlar. Başka biri tarafından alınmış alan adı, kapalıdır yani satın alınamaz. Bu sebeple, tek bir alan adı yerine birden çok alan adını listelemek tek tek sorgulamak doğru olandır.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Alan adı sorgulama işlemi sonunda, web sitesi sahibinin uygun gördüğü, domainlerden hangileri satın alınabilir, bu tespit edilir. Bunun sonucunda bir karar verilir. Satın alma işlemi, kredi kartı veya banka kartıyla kısa sürede ve güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Alan adı satın alma denilen olay, esasen kiralamadır.

Bu kiralama süresi, en az 1 yıl, en fazla 10 yıldır. Küçük veya bütçesi az olan işletmeler bir yıl kiralarken, kurumsal şirketlerin alan adı önemlidir ve bunu her yıl tekrar tekrar düşünmek istemezler. Ayrıca, isimlerini değiştirmek gibi bir düşünceleri yoktur ve 10 yıllık süreyle kiralama yoluna gidebilirler.

TR Uzantılı Alan Adları Alınabilir Mi?

Alan adlarında, yer alan com, bu web sitesinin bir anlamda ticari bir faaliyet gösterdiği anlamına gelir. Başlangıçta, com uzantısı bu amaçla oluşturulmuştu. Zaman içinde, genel kullanıma sunuldu.

Com uzantısının sonundaki TR ise söz konusu işletmenin Türkiye'de olduğunu anlatır. Bu sebeple, ticari işletmeler için "tr" uzantısı, prestij ve güvenilirlik bakımından oldukça önemlidir. İşletmeler, faaliyetlerini gösteren belgeleri ibra ederek bu domaini edinebiliyorlar.