Botnet Nedir? Botnet Saldırısından Nasıl Korunuruz?

Botnet Nedir? Botnet Saldırısından Nasıl Korunuruz?

Botnet Nedir? Botnet Saldırısından Nasıl Korunuruz?

Botnet Nedir?

İnternet üzerinde yapılan saldırılar kişisel olduğu gibi toplumlar içinde ciddi riskleri ortaya çıkardığı için botnet nedir? Ve botnet saldırısı nasıl yapılıyor sorular merak konusu oluyor.

Bir tür siber saldırı olan botnet bilgisayarlara, mobil cihazlara ve internet bağlantısı olan tüm cihazlara karşı yapılabilen bir saldırıdır. Günümüzde kullanılan cihazların büyük bir bölümü internete bağlıdır. Bu cihazlar kişisel verilerinizi kayıt altına alır. Uzaktan bağlantı kuran siber korsanlar evlerimizin içini dahi görebilir. Böyle bir durumdan kurtulmak için yapılması gereken şeyler de vardır.

Botnet Nedir?

Siber suçlar ile ilgilenen kişiler tarafından kullanılan botnet, robot anlamına gelen bot ve ağ anlamına gelen net kelimesinin birleşimidir. Bireysel siber suçlulular, ülkelerin resmi bilgisayarını uzaktan kontrol edecek botneti indirebilirler. Botnet ağları, darkweb aracılığıyla organize suç örgütüne ve dolandırıcılara kiralanıyor.

Her Botnet Tehlikeli Midir?

Her botnet kötü değildir. Bunlarla birlikte arama motorları ve siteler yasal olarak kullanıcı deneyimini iyileştirmek için botnet kullanır. Arama motorlarının ve sitelerin kullanmış olduğu bu botnetler yasaldır ve düzenli olarak takibi yapılır.

Botnet Saldırılarının Önüne Nasıl Geçilir?

Botnet saldırısı olduğu zaman kişisel veriler ve şirket bilgileri zarar görür. Cihaz siber saldırı yapan kişi tarafından tamamıyla kontrol edilir. Böyle bir şey yaşamamak için cihazınızın güvenliğini sağlamalısınız.

Botnet saldırılarının önüne geçmek için şu tür önlemleri alabilirsiniz;

 • Güncel yazılımları kullanın. Yazılımın yeni olması oldukça önemlidir. Güncellemeler oldukça botnet saldırısından kurtulmuş olursunuz.
 • Antivirüs programı kullanın. Bu programlar botnet dahil sizi pek çok saldırıdan korur. Bu yüzden cihazlarda güvenilir bir antivirüs programı kullanmak oldukça önemlidir.
 • Kaynağı belirsiz bağlantılara tıklamayın
 • Güvenliğinizi sağlayacak şifreler kullanın. Basit şifreler yerine zor şifreler kullanın.
 • Ani veri artışlarını dikkate alın
 • E-posta ellerine dikkat edin
 • Mesajlarda gelen bağlantılara kesinlikle tıklamayın

Bu tür önlemleri aldığınız zaman bu saldırının önüne geçebilirsiniz. Botnet saldırıları internet erişiminin olduğu her yerde karşınıza çıkabilir. Bu tür önlemleri alarak bu sorunun önüne geçmiş olursunuz.

Botnet Nedir?

Botnet Saldırısı Nasıl Yapılır?

Siber korsanlar bilgisayarlara virüs bulaştırır. Bu bir botnet saldırısıdır. Oluşturulan ağın içinde çok sayıda binlerce veya milyonlarca bilgisayar bulunur. Virüs bulaşan ve siber saldırganlar tarafından kontrol edilen saldırılara zombi denir.

Çok sayıda zombinin oluştuğu bilgisayar ağını ortaya çıkaran siber saldırganlar artık saldırmaya ve cihazları istediği gibi kontrol etmeye başlar. Botnet kurulduktan sonra siber korsanlar kendileri kullanmanın yanında diğer siber saldırganlara da verilerinizi kiralayabilir. Bununla birlikte satışını bile yapabilirler.

Botnet Ne İçin Kullanılır?

Botneti ortaya çıkaran kişiler bunu şunlar için kullanırlar;

 • Mali hırsızlık için kullanırlar. Zorla veya direkt olarak para çalabilirler.
 • Hassas veya gizli hesaplara ulaşırlar.
 • Hizmetleri ve web sitelerini çevrimdışı hale getirirler.
 • Kripto para madenciliği için işlem gücünüzü kullanırlar.

Botnet ortaya çıkarmak isteyen siber saldırganlar bir şeyler çalmak için bunu kurarlar. Bazen bu suçlulular daha tehlikeli olurlar ve büyük bir zombi ağı kurup bu ağları diğer suçlululara satar. Bunu alanlar genel olarak kira veya doğrudan satış olarak ödeme yapan diğer saldırganlardır.

Görmüş olduğunuz gibi internet ortamında kişisel verilerinizi tehlikeye atan ve size ciddi bir şekilde zarar verebilecek botnetler ve bu botnetlerden korunma yöntemleri hakkında yer alan bilgiler bu şekilde yer alıyor. Bu adımların her birine dikkat ederek bu tür siber saldırganların ağından kurtulmuş olursunuz.