Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir domain sorgulama nasıl yapılır? Diye bakıldığı zaman ilk olarak bir alan adı kayıt şirketi bulmak gerekiyor. Alan adı kayıt eden şirketler, internet dünyasının alan adı sisteminde alan adlarının rezervasyonlarını yönetimini yapan şirketlerdir.

Domain Sorgulama İşlemleri Adımları

Bir domain sorgulama işlemi yaparken şu adımları takip etmeniz gerekiyor;

  • Bir alan adı seçin: Markanızın gücünü arttıracak ve hedef kitlenizin sitenizi bulmasına yardımcı olacak bir alan adı seçin.
  • İhtiyacınıza en uygun olanı seçmek için birbirinden farklı kayıt şirketlerinin sunmuş olduğu hizmetleri, fiyat ve desteği karşı karşıya getirin.
  • Alan adı kayıt etmek için ihtiyaç duyulan bilgileri ve ödemeleri sağlayın.
  • Yenileme fiyatları, transfer politikaları ve anlaşmazlık çözümü dahil olmak üzere alan adı kayıtlarınız ile ilgili hükümleri gözden geçirin.

Domain sorgulama işleminde seçmiş olduğunuz alan adının aktif olup olmadığından öncesinde başka biri tarafından kullanılmadığından emin olmanız gerekiyor.

Domain Nedir?

Domain bir sitenin adıdır. İnternetteki kişilerin bir web sitesine erişim sağladığı bir adrestir. Kısaca domain internet kullanıcısının bir siteye erişim sağladığı web sitesinin internet adresi olarak bilinir.

İnternet kullanıcıları, sitenin ıp adresini hatırlamak yerine, bir alan adı ile çok sayıda web sitesini hatırlar. Bir sitede alan adı oluşturmak önceliktir. Ama alan adını kullanmadan önce kayıt yaptırmak gerekir. Her sene veya süresi dolduktan sonra alan adını yenilemek gerekir.

Alt Alan Adı Nedir?

Alt alan adı temelde ana alan adının altında yer alan alt alan adıdır. Çoğu web sitesi ana alan adı ile beraber ayrı sitelerin kurulumu için alt aman adı kullanır. Örnek vermek gerekirse ticari bir site blog.domain.com ya da shop.domain.com’da olduğu gibi bloglar veya e-ticaret mağazaları için alt alan adları kullanabilir.

Domain Sorgulama

İyi Bir Domain Seçimi Yapmanın Önemi

Akılda kalan ve site ile ilgili domain seçimi yapmak, kullanıcının sitenizi kolay bir şekilde bulmasına yardımcı olur. Ayrıca sitenizi diğer sitelerden farklı kıldığı için çevrimiçi bir varlık oluşturmada oldukça önemli bir role sahiptir. Dikkatli seçilmiş bir alan adı, arama motoru optimizasyonunu geliştirir. Bu durumda siteniz arama sonuçlarında üst sıralarda yerini alır.

Alan Adı Sistemlerinin Sorumlusu Kimdir?

DNS olarak bilinen alan adı sistemi, çevrimiçi dünyada telefon rehberiyle benzerlik gösterir. Sayısal IP adresleri ile site araştırması yapmak zor olsa da, DNS kolay saklanabilen alan adlarını kullanma fırsatı sağlar. Dünyada çok sayıda kuruluş DNS’yi yönetme sorumluluğuna sahiptir.

Bu yetki sahibi kuruluşlar, bu sanal dizinini uygun bir şekilde düzenler, koordine eder ve sürdürülmesine olanak sağlar. Alan adlarını ilgili olan İP adresleri ile eşleştirmek ve sanal dünyayı aksaklıklar yaşamadan çalıştırmak için bu kuruluşlar kodlama ve düzenlemelerle de ilgilenirler.

Neden Bir Alan Adına İhtiyaç Duyulur?

Bir web sitesi oluşturmak istediğinizde neden bir alan adına ihtiyacımız var? Diye düşünürüz. Her sitede alan adı olarak bilinen belli bir adı vardır ve bu isim sitenin temelini oluşturur.

Sanal dünyada farklı bilgisayarları tanımlamak ve tanımak için bir sayı içeren IP adresi kullanılır. Bu sayısal değerleri hatırlamak zor olabilir. Hatırlaması zor olduğu için alan adları ortaya çıkmıştır. Alan adlarını hatırlamak son derece kolaydır.

Domain sayesinde internet kullanıcıları sitenin ıp adresini hatırlamak zorunda değildir. Alan adı ile çok sayıda site kolay bir şekilde tanınabilir. Görmüş olduğunuz gibi domain sorgulama ve domain hakkında yer alan bilgiler bu şekildedir.