En Çok Kullanılan Linux Komutları

En Çok Kullanılan Linux Komutları

En Çok Kullanılan Linux Komutları

linux

İşletim sisteminde birçok işlemleri yapmak için en çok kullanılan linux komutları işletim sistemi işlemlerinin gerçekleşmesi için kullanılır. Komutların yardımı ile dosya yönetme ve kullanılan sisteme göre dosya sıkıştırma, açma ve dizin yönetimi gibi işlemlerde kullanılır. İşlemleri kolay halledebilme gibi görevleri olan komutlar oldukça yararlıdır. Birçok kimsenin bilmesi gereken linux komutları mevcuttur.

Linux Komutları Neden Kullanılır?

Linux komutlarını kullanmak için birçok neden bulunur. Kullanıcılar genelde işletim sistemini iyileştirme ve özelleştirme amaçlı linux komutlarını kullanmaktadır. Güvenlik açısından kullanılan linux komutları zararlı yazılımlara ve virüslere karşı güvenlik oluşturur.

Stabilite sağlayan linux komutları yeniden başlatılmadan da çalışmaya hazırdır. Eski donanımların iyi performans sağlamasına ve daha verimli çalışmasına olanak verirler. Linuxların bir özelliği de masaüstü ortamının özelleşmesine yardımcı olmaktır.

Belli başlı kullanılan linux komutları şunlardır;

  • Cd komutu
  • Pwd komutu
  • İş komutu
  • Cat komutu
  • Cp komutu
  • Rmdir komutu
  • Mv komutu
  • Mkdir komutu
  • Rm komutu

Gibi birçok komut türüne rastlamak mümkündür. Hepsinin ayrı bir görevi olan komut işlemlerinde komutlar şu şekilde kullanılmaktadır.

linux

Cd Komutu

Cd komutu dosya sisteminde gezinmeyi sağlayan komutlardan biridir. Bulunulan dizine göre tam ya da dizinin adını kullanmayı gerektirir. Kullanacağınız fhotos dizini ise alt dizini olan fhotos cd komutunu kullanılması gerekir. Tam komut için home kullanıcı adı/movies için tam dizin girmeniz gerekir. Hızlı komut işlemlerinde değiştirme için kısa yolları kullanabilirsiniz.

Pwd Komutu

Hangi dizin ya da klasörde iseniz pwd komutunu kullanarak belirleyebilirsiniz Konumlar bölme işareti ile başlamaktadır. Tam komut için /home/kullanıcıadı yazılarak girilmektedir.

İş Komutu

Başka dizilerde ki içerikleri görmede kullanılan iş komutunda doküman içeriğini görmek için dizin ve iş komutunu girip içerikleri görebilirsiniz. Başka İş komutu bir dizinin içeriğini görmek için kullanılır. Varsayılan olarak, bu komut mevcut dizinin içeriğini görüntüleyecektir.

Eğer başka dizinlerin içeriğini görmek istiyorsanız ls ve dizinin konumunu girmelisiniz. Örneğin, Documents‘ın içeriğini görmek için ls/home/kullanıcıadı/Documents komutunu girin.

Cat Komutu

En sık kullanılan komutlardan olan cat komutu standart çıktısını görmek için kullanılır. Komutu kullanırken cat ve dosya uzantısını girmek yeterlidir.

Cp Komutu

Mevcut dizinden dosyaların kopyalanmasında kullanılan cp komutu için kopyalanacak dizinin örnek dosya adı picture ise /homekullanıcıadı/picture komutu ile o dizinin bir kopyasını oluşturur.

Rmdir Komutu

Eğer bir dizin silmeniz gerekirse rmdir komutunu kullanın. Ancak, rmdir sadece boş dizinleri silmenize izin verir.

Mv Komutu

Dosyaları taşımak için kullanılan mv komutu ana dosyaları taşırken aynı zamanda yeniden adlandırmak için kullanılmaktadır. Kullanımı tıpkı cp komutunu andırır. Kullanılması için home/kullanıcıadı/document komutu girilmelidir. Yeniden adlandırmada kullanılan komut ise mv eskiad.ext yen.ad.ext olarak kullanılmalıdır.

Mkdir Komutu

Yeni dizin oluşturmada kullanılan mkdir komutunu için Müzik adlı dizin için Music/Yenidosya iki dizin arası oluşmasında p seçeneği kullanılarak p Music/2024/Newfile new yeni dosya oluşturulabilir.

Rm Komutu

Dizinleri içindekilerle beraber silmek için kullanılan rm konutu için beraber silmek istediğiniz dizinlerde rm-r komutunun kullanılması gerekir. Görüldüğü gibi basit kullanımla istediğiniz şekilde komutları yönlendirebilirsiniz.

Linux işletim sistemleri için mutlaka kabuk kullanmanız gerekir. Kullanıcılara oldukça kolaylık veren kabuk arayüz olarak kullanılan bir işletim sistemi olarak GUI arayüzü kullanılmaktadır.

 Kullanıcı görevlerinde oldukça yardımcı olan bu komutlar oldukça çeşitlidir. Görevleri ihtiyaca göre kullanılan komutlar işletim sistemlerinde yarar sağlar. Linux komutlarını bilmek oldukça yardımcı olan ve işinize yarayan komutlar olarak birçok kullanıcının tercih ettiği bir sistemdir. Linux komutları hakkında bilgi sahibi olarak daha kolay şekilde işletim sisteminizi yönetmenizde yarar sağlar.