Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir?

Veri akışını ve veri güvenliğine önem veren firmalar, fiziksel sunucu nedir? Konulu araştırmalar yaparak performans artışı sağlayabilirler. Bir veya birden fazla bilgisayar donanımının, tek bir fiziksel cihaz üzerinden kontrol edilebilmesine ve aynı ağ içerisinde yüksek düzeyde veri akışı sağlanabilmesine imkan veren fiziki sunucu, aynı zamanda güvenlik bariyeri içerisinde verilerin yedeklenmesine de imkan sağlar.

Organizasyonlar bu amaçla kendi fiziki sunucularını oluşturarak veri merkezleri oluşturabilecekleri gibi, hosting hizmet alımı gerçekleştirerek de bu amaç için oluşturulmuş veri merkezlerinden faydalanabilirler. Kullanım açısından paylaşımlı sunucularla benzerlik gösterse de, fiziksel sunucular kullanıcıya daha fazla yetkiler tanır.

Fiziksel Sunucu Avantajları Nelerdir?

Paylaşımlı sunuculara göre daha avantajlı olan fiziki sunucular, trafik akışının yoğun olduğu dorumlarda daha güvenlidir. Ayrıca paylaşımlı sunucularda faydalanılamayan bazı yazılımlarda, fiziki sunucularla kullanılabilir. VDS ile veri trafiğinde yaşanan sorunlarda, fiziki sunucu ile hızlı veri akışı sağlanarak ortadan kaldırılabilir.

Paylaşımlı sunucular saldırılara açıktır. Kullanıcıya geniş yetkiler veren fiziki sunucular, istenilen IP adreslerinin engellenebilmesine olanak sağlar. Fiziksel sunucuların sağladığı avantalardan biri de, geniş kullanım imkanı sunan alandır.

Paylaşımlı sunucularda kullanıcıya belirli bir kullanım alanı sağlanır. Fiziksel sunucularda kullanıcının ihtiyacına göre alan belirlenebilir. Bu sayede veri kullanımına ve veri trafiğine bağlı performans düşüşü görülmez.

Fiziksel Sunucu

Fiziksel Sunucularda Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Dijital ortamda veri güvenliğinin sağlanması en önemli konulardan biridir. Sunucuda yapılan bir saldırı veya yaşanan fiziki problemler, çoğu zaman verilerin zarar görmesine neden olur. Her ne kadar hizmet sağlayan sunucular bu konuda gerekli önlemleri alsalar da, güvenlik bariyerleri aşıldığı durumlarda veriler zarar görür.

Bu gibi sorunlara karşı fiziki sunucu hizmetlerinden faydalanılarak önlem alınabilir. Fiziki sunucular veri güvenliğini en üst seviyede tutar, kullanıcı adı ve şifre tanımlamasına olanak sağlayarak yetkisiz girişlere engel oluşturur.

Fiziksel Sunucuların Dezavantajları Nelerdir?

Veri güvenliği ve performans açısından avantajları ile öne çıkan fiziki sunucular, kullanıcı açısından bazı dezavantajlar da oluşturur. Fiziki sunuculardan istenen düzeyde performans sağlanabilmesi için, ihtiyaç duyulan bazı programların ve uygulamaların kullanıcı tarafından yönetilmesi gerekir.

Fiziki sunucu hizmeti sağlayan firmalar, bazı konularda hizmet sağlayabilir. Sunulan paket haricinde alınan hizmetler, kullanıcıya ekstra maliyet oluşturur. Paylaşımlı sunuculara göre, fiziksel sunucular donanımsa olarak daha pahalıdır. Ancak sağladığı yüksek performans ve veri güvenliği düşünüldüğünde, fiziksel sunucular daha avantajlıdır.

Fiziksel Sunucu Türleri Nelerdir?

Fiziksel sunucular üç ana grup altında sıralanabilir.

Bunlar;

  • Temel fiziksel sunucular,
  • Yüksek performanslı sunucular,
  • Uygulama odaklı sunucular,

Fiziksel sunucu türlerinin ilklerinden olan temel fiziksel sunucular, paylaşımlı sunuculardan depolama alanı olarak biraz daha gelişmiş modellerdir. Bu sunucu türünde kullanıcı kendisine sağlanan kaynakları istediği gibi kullanabilir ve internet trafiğinden yeterli performans sağlayabilir.

Yüksek performanslı fiziksel sunucular, yüksek oranda veri depolama alanına ihtiyaç duyan ve internet trafiğinden yüksek performans sağlamak isteyen firma ihtiyaçlarına göre oluşturulmuştur.

Bu performansta hizmet sağlayan sunucuların işlemci ve RAM değerleri de oldukça yüksektir. Uygulama odaklı fiziksel sunucular ise, adından da anlaşılabileceği gibi uygulama kullanıcıları için idealdir.

Fiziksel Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fiziksel sunucu alırken firma ihtiyaçlarına göre tercih yapılmalıdır. Bu konuda hizmet sağlayan firmanın sunmuş olduğu paket içeriklerinden, işlemci, ram, disk, port hızı değerleri incelenmelidir.

Aynı zamanda firmanın müşteri ihtiyaçlarına göre anında bakım hizmetleri sunan ve güvenilir olması da gerekir. Fiziki sunucu için www.redav.net satış noktasını tercih eden müşteriler, yeni müşterilere özel %25 fiyat avantajlarını kullanabilirler.