Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok hosting firmasının hizmet verdiği sunucular üzerinden hosting satın alırken nelere dikkat edilmeli? Bu sorunun cevabını belirleyen birçok etken buluyor. Bu etkenlerden en önemlisi güvenlik ve sağlanan hızdır. Kurulacak olan web sitesinin performansı, ölçeklendirilmesi ve güvenliği açısından en önemli etken hosting hizmetidir.

Hosting Satın Alma Aşamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting şirketleri, hosting hizmeti alan kullanıcılar için e-mail yönetimi, Seo araçları ve SSL sertifikaları gibi ek hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetleri ücretsiz sunan hosting şirketleri öncelikli tercih nedeni olmalıdır. Ayrıca web alanı, yedekleme hizmeti, bant genişliği, işletim sistemi ve sunucu hızı gibi etkenlerde hosting seçimini etkileyen faktörlerdir.

Öncelikle Güvenli Bir Hosting Hizmeti

Tercih edilmesi gereken hosting firmasının, doğru seçim olduğuna emin olmak için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir.

 • Piyasa fiyatından çok aşağıda satış yapan firmaları tercih edilmemelidir.
 • Hosting hizmeti satın alınacak olan firmanın kalitesi ve sunduğu hizmetler gözden geçirilmelidir.
 • Alt yapı bakımından sağlam bir hizmet veren Hosting firmaları seçilmelidir.
 • Özellikle kullanıcı yorumları gözden geçirilerek satın alma işlemi yapılmalıdır.
 • Müşteri desteği konusunda araştırmalar yapılmalıdır.
 • Hosting paketlerine bakılarak fiyat ve performans dengesi konusunda analizler yapılmalıdır.
 • Ucuz olan Hosting şirketlerini tercih etmek, ileride daha fazla sıkıntı yaratabileceği için kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Hosting paketi satın alırken hangi ek özellikleri de sağladığı araştırmalıdır. Özellikle Seo desteği ve SSL Sertifikası desteği olmalıdır.
 • İçerik bakımından en zengin olan hosting şirketi tercih edilmelidir.
 • Destek bakımından sürekli ulaşılabilen ve kısa sürede kesin çözümler sağlayabilen bir müşteri hizmeti olan hosting şirketleri tercih edilmelidir.Hosting Satın Alma

Hangi Hosting Türleri Var?

Kurulacak olan web sitesinin kullanıcılara erişimi için kullanılacak olan teknolojiyi sağlayan hosting sağlayıcısını seçmek kesinlikle önemlidir. Daha önce web sitesi kurmamış ve hosting hizmeti almamış olan kişiler için bu durum biraz kafa karışıklığına yol açabilir. Bu nedenle hangi hosting türünün ne gibi faydalar sağladığını araştırmak önemlidir.

1. Shared Hosting

Diğer adı paylaşımlı hosting olan bu tür, tek bir sunucuyu bir çok web sitesiyle paylaşması anlamına gelmektedir. Yeni başlayan kullanıcılar için idealdir. Bu hosting türünde sadece kaynaklar paylaşılır ama web sitesi bilgileri ve kişisel bilgiler asla başak bir kullanıcıyla paylaşılmaz. Oldukça güvenlidir.

2. VPS Hosting

Virtual Private Server olarak adlandırılan bu sunucu sanal sunucu kullanarak veri kaynakları sağlamaktadır. Shared hosting'e göre daha esnek ve özelleştirilebilir bir hizmet sunmaktadır. Bu kaynaklara sadece Hosting hizmeti satın alan kullanıcı sahiptir.

3. Dedicated Hosting

Genellikle işletme müşterileri için tahsis edilen fiziksel bir sunucu olarak hizmet verir. Kullanıcı bu sunucuya tam olarak sahiptir ve tüm yetki kullanıcıdadır. Eğer bir web sitesi Deciated Hosting üzerinden çok yoğun bir ziyaretçi alıyorsa performans ve hız en üst seviyede hizmet sağlar ve kesinlikle yavaşlama söz konusu değildir.

4.Cloud Hosting

Bulut sistemi olarak adlandırılan bu hizmet, sanal sunucu üzerinden web sitelerini kullanılabilir bir hale getirir. Küçük ölçekli işletmeler için idealdir.

Ayrıca Managed Hosting, Colocation ve bayi hizmeti olan Reseller Hosting türleri de bulunmaktadır.

Web Hosting Sağlayıcı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Web Hosting seçimi yaparken bazı önemli özelliklere dikkat edilmelidir. Bunlar;

 • Performans
 • Yazılım
 • Güvenlik
 • Ölçeklenebilirlik
 • Teknik ekip desteği

Bu özelliklere sahip olan hosting firmaları sorunsuz hizmet sunacağı için tercih nedeni olmalıdır.