Vds İle Bulut Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vds İle Bulut Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vds İle Bulut Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vds İle Bulut Sunucu Arasındaki Farklar

Web sitesi sahiplerinin merak ettiği sorular arasında bulunan vds ile bulut sunucu arasındaki farklar nelerdir? Sorusu merak konusu.

Bu iki sunucu arasındaki farkı belirlemek için sunucuların özelliklerini karşılaştırmak gerekir. VDS ile bulut sunucu arasında bulunan farklar hızlı bir şekilde fark edilebilir.

Bulut Sunucu Nedir?

Bulut sunucu sayesinde web siteleri hızlı ve kesintisiz bir şekilde çalışır. Kendi içinde çok sayıda sunucuya sahiptir. Bulut sunucu kullanırken oldukça fazla sunucunun yer aldığı bir havuz ile karşılaşılır. Bir sunucuda arıza çıktığı zaman diğer sunucular devreye girer. Bu özelliklerden dolayı web siteleri hızlı ve kesintisiz bir şekilde çalışmaya devam eder.

Bir bulut sunucu şu avantajlara sahiptir;

 • Yazılım ile ilgili bir sorun olduğunda sunucu, kullanıcının güvenliğini sağlar. Bulut sunucu sayesinde site istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam eder.
 • Bulut sunucuda bulunan sunucular birbirlerini etkilemezler.
 • Bir kullanıcı bulut sunucuya oldukça fazla yüklenirse diğer sunucular bundan etkilenmez.
 • Güvenilir ve hızlıdır.
 • Donanım sorunları bulut sunucularda yoktur.
 • Farklı sunucululara göre daha fazla kaynak sayısına sahiptir. Bu yüzden hızlı bir şekilde çalışır.
 • Ölçeklenebilir özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı disk ve bellek alanı yükseltilebilir. İşlem hızlı ve kolay bir şekilde çalışır.

Görmüş olduğunuz gibi bulut sunucunun sahip olduğu özellikleri bunlar oluşturuyor. Büyük projeli işler için bulut sunucu kullanılıyor.

Vds İle Bulut Sunucu Arasındaki Farklar

VDS Hakkında Bilgiler

Kullanıcının site uygulamasını oluşturmak, koruma, ve dağıtım görevini yerine getiren, sitenin herhangi bir sorun ile karşılaşmadan çalışmasını sağlayan sanal sunucu VDS’dir. Güvenilir kaynaklara sahiptir. Bu kaynaklar günün her saatinde kullanılabilir. Kullanıcılara özel olarak RAM- CPU- SSD gibi önemli kaynaklar vardır. VDS bir nevi kişiye özel sanal sunuculardır.

VDS’nin sahip olduğu avantajlar şu şekilde yer alıyor;

 • Kiralama ortamı bulunmaz. Bu sayede sunucu, farklı kullanıcılar ile paylaşılmaz.
 • Bakım ve ekipmana gerek yoktur. Bu sayede hızlı bir şekilde devreye girer.
 • Dikkat çeken kitaplıklar kurma, programlama dillerini bir araya getirme ve yazılımı aktif hale getirme gibi işlemler görev olarak yapılır.
 • Bilgileri yedekleyebilir ve yedekleyebilirsiniz.

VDS bunun gibi özelliklere sahiptir. Küçük ve orta düzeyli projeler için VDS kullanımı çok daha uygundur.

İkisinin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu ikisinin arasındaki en önemli fark VDS kaynaklarının kişisel ve paylaşılmaz olmasıdır. Bulut sunucuları da gelen isteğe göre kendini bölüp sitenizin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kısacası bulut sunucu kaynakları gelen isteğe göre cevaplarken VDS kaynağın dışına çıkmaz.

Yüksek kaynak tüketen sitelerin ve uygulamaların isteklerini bulut sunucu karşılar. VDS ise kendi kaynaklarının dışına çıkmaz. Yüksek bütçeli işler için bulut sunucu tercih edilir. Düşük ve orta düzeyli işler içinde daha çok VDS kullanılır.

Sunuculara Neden İhtiyaç Duyulur?

Veri toplama, iletme, siteler ve online oyunlar gibi farklı uygulamaları içinde barındırma, bir ağ ile çok sayıda bilgisayarın veri paylaşmasını sağlamak için sunuculara ihtiyaç duyulur. Sunucular bilgisayarlarda oldukça önemli bir rol oynarlar. Kullanılma amaçları bir araya getirildiğinde, sanal ve özel ağlar kurmak, video ve radyo yayınları yapmak, ses transferleri yapmak için sunucular kullanılır.

Bu yüzden sunucular oldukça önemli rol oynarlar. Görmüş olduğunuz gibi VDS ve bulut sunucu hakkında yer alan detaylı bilgiler bu şekilde yer alıyor. Bu ikisinin arasındaki farkları ise bunlar oluşturuyor. Sunuculara neden ihtiyaç duyulduğunu da bu yazıda sizler için belirttik.