VPS Ve VDS Farkı Nedir?

VPS Ve VDS Farkı Nedir?

VPS Ve VDS Farkı Nedir?

VPS Ve VDS Farkı

Sunucularda ki farklılıklar nedeniyle, VPS ve VDS farkı nedir? Özellikler nelerdir? Gibi soruların cevabını araştırmak gerekir. İlk defa sunucu kullananların sunucu tercihinde çoğunlukla zorlanırlar.

Çünkü her bir sunucunun özelliği farklıdır ve yeterli oranda performans sağlanması için bu özelliklerin bilinmesi gerekir. Virtual Private Server anlamına gelen VPS, sanal özel sunucudur.

Fiziksel bir ana sunucunun bölümlendirilmesi ile oluşturulduğu için sanal sunucu olarak tanımlanır. VDS ile sanal atanmış sunucudur. VDS’de kullanıcıya özel sanal sunucu atanmış olması nedeniyle, sunucunun diğer kullanıcılara paylaşımı söz konusu değildir. Kısaca VPS paylaşımlı sunucu imkanları sağlarken, VDS kullanıcıya özel sunucu alanı oluşturur.

VPS Ve VDS Arasında Ki Benzerlikler Nelerdir?

VPS ve VDS sunucuların en belirgin benzer yönü, her ikisinin de sanal sunucu teknolojisini kullanmış olmasıdır. Her iki sunucu da kendilerine tanımlanan bant genişliği ve bellek üzerinden hizmet verir.

Her iki sunucunda uygun koşullarda kullanıldığında, kendilerinden beklenildiği gibi web trafiğini üzerine çekebilirler. Standart paylaşımlı sunucuların yeterli olmadığı durumlarda, VPS ve VDS sunucular uygun koşullar sağlayabilirler.

VPS ve VDS sunucular bazı noktalarda benzer görevleri üstlenseler de, sunucu protokolleri ve performans açısından kesinlikle farklı çalışma koşulları oluştururlar. Orta ölçekli bir web sitesi için VPS sunucu uyun koşullar oluşturabilir. Ancak sunucu performansına bağlı olarak web trafiğinde artışlar olduğunda, VDS sunucu edinmek daha akıllıca olacaktır.

Çünkü VDS sunucular, VPS sunuculara göre daha performanslı ve istikrarlı çalışırlar. VDS sunucular, kullanıcının donanımsal ve yazılımsal bazı ihtiyaçlarını karşılayabilir. Oysaki VPS sunucuları kullanırken, bu türden kullanıcı ihtiyaçların kişisel olarak karşılanması gerekir.

VPS’in Avantajları ve Dezavantajları

Paylaşımlı hosting kullanımında performans kayıpları yaşayan kullanıcılar için, VPS sunucu kullanmaları önerilebilir. VPS sunucu modeli, diğer sunucu modellerine göre daha ekonomiktir. Bu sunucu modeli özelleştirmeye daha yatkındır. Oysa VDS sunucu modelinde, kullanıcılar kendilerine tanımlanan koşullarda kısıtlanır.

VPS sunucuda kullanıcı ek kaynağa ihtiyaç duyduğunda, ek bir maliyetle sunucuyu geliştirme imkanına sahiptir. Bu sayede kaynakları daha verimli kullanarak ekonomik avantajlarını kullanır. VPS sunucu birçok açıdan avantaj sağlasa da, kullanıcının gerekli teknik bilgiye sahip olmadığı durumlarda dezavantajlı yönünü hissettirir. Bu gibi durumlarda ise, VDS gibi paylaşımlı sunucular daha avantajlıdır.

VPS Ve VDS Farkı

VDS’in Avantajları ve Dezavantajları

Atanmış sunucu protokolünü kullanan VDS, kullanıcılara ihtiyaca göre düzenleme şansı verir. Yani bu sunucu avantajını kullanacaklar, kendi ihtiyaçlarını belirleyerek koşullarına uygun VDS sunucu paketi alabilirler.

Üstelik bu paket seçeneklerinde, root erişiminde ve admin yetkilerinde herhangi bir kısıtlama olmaz. Bu ürün seçeneklerinde, tek bir kullanıcı tarafından kullanılabilme avantajı bulunur. VDS sunucu büyük boyutlu ve yüksek kapasiteli web siteleri için birçok avantaja sahip olsa da, yüksek fiyatları açısından dezavantajlıdır.

VDS Hangi Web Siteleri İçin Uygundur?

VPS sunucunun kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayamadığı durumlarda, daha gelişmiş olan VDS sunucu kesin çözümler oluşturur.

VDS sunucular;

  • İçerik ve ziyaretçi trafiğine bağlı hız soruları yaşandığı durumlarda,
  • Büyümeyi amaçlayan orta ölçekli web sitelerinde,
  • Yüksek performanslı kaynaklara gereksinim duyan hacimli web sitelerinde,
  • Online satış gerçekleştirilen sitelerde,
  • Yüksek performans beklentisi olan ve root erişimine ihtiyaç duyan sitelerde,

Gibi koşullarda kendisinden beklenen performansı gösterir. Dedicated sunucular için sınırlı bütçeye sahip web siteleri de, VDS sunucu için seçenek oluşturabilirler.

VPS Hangi Web Siteleri İçin Uygundur?

Standart sunucu ile yeterli performans sağlayamayan, ancak yüksek performans beklentisi olmayan web siteleri, VPS sunucu edinebilirler. VPS sunucu tercihinde bulunan müşteriler, tek bir sunucu üzerinden birden fazla web sitesi barındırabilirler.

VPS sunucu avantajlarını kullanan web sitesi, gelişmelere bağlı olarak ziyaretçi trafiğinde de artış sağlayacaktır. Bu nedenle gelişme olasılığı bulunan web sitelerinin, VDS sunucu tercihinde bulunmaları veya daha gelişmiş sunucu yönelmeleri gerekir.